top of page

ZADANIE DOTOWANE PRZEZ WFOŚIGW W GDAŃSKU

Zmniejszenie energochłonności obiektu Centrum Opieki Wytchnieniowej i Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza poprzez produkcję energii elektrycznej 

  • Koszt kwalifikowany zadania 266 500 zł

  • Wartość dotacji – 239 000 zł

 

Zakres realizacji zadania – zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej

www.wfos.gdansk.pl

SPRAWOZDANIE

I. Tytuł zadania

Zmniejszenie energochłonności obiektów Centrum Opieki Wytchnieniowej i Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza poprzez produkcję energii elektrycznej.

II. Opis zadania

 

Fundacja Hospicyjna zrealizowała budowę  Centrum Opieki Wytchnieniowej (COW), którego zadaniem jest wsparcie rodzin (opiekunów rodzinnych), które sprawują opiekę nad swoimi bliskimi w domach – ciężko i nieuleczalnie chorymi, starszymi niesamodzielnymi lub dziećmi i dorosłymi
z niepełnosprawnościami, wymagającymi stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnego funkcjonowania.   

Opiekunowie rodzinni to stale powiększająca się część naszego społeczeństwa (kilka milionów osób). Sprawowanie opieki zajmuje kilka-kilkanaście godzin dziennie, co wymusza zmiany w codziennym życiu, łączenie wielu obowiązków, ograniczenie lub rezygnację z pracy. Jeśli trwa przez dłuższy czas (miesiące, a często lata) stanowi dla opiekuna obciążenie emocjonalne, fizyczne i zdrowotne, wyklucza go całkowicie lub częściowo z życia zawodowego, społecznego, może negatywnie wpływać na życie rodzinne i osobiste. Ze względu na rosnącą liczbę osób starszych wymagających codziennej
i stałej opieki, problem będzie coraz częściej odczuwalny przez lokalne społeczności, rodziny oraz pracodawców i zespoły pracownicze.

Formy wsparcia realizowane w Centrum Opieki Wytchnieniowej

  • opieka całodobowa w formie 14-dniowych turnusów dla podopiecznych przewlekle chorych lub z niepełnosprawnościami,

  • Pobyt dzienny w godzinach 8:00-18:00, obejmujący zajęcia rehabilitacyjne i terapeutyczne,

Centrum posiada 44 miejsca w ramach całodobowej opieki dla dzieci i dorosłych oraz możliwość oddziału hospicyjnego i 20 miejsc w ramach pobytu dziennego dla dzieci i dorosłych. W ciągu roku zapewni opiekę kilku tysiącom podopiecznych.

  • Edukacja i wsparcie psychologiczne

Jej celem jest zapewnienie rodzinom i opiekunom dostępu do informacji na temat opieki, form wsparcia w ramach systemów ochrony zdrowia i pomocy społecznej oraz możliwości uzyskania wiedzy i umiejętności niezbędnych do sprawowania opieki, a także wsparcia psychologicznego w celu zapobiegania wypaleniu opiekuna. Edukacja obejmie także osoby z otoczenia opiekunów rodzinnych oraz profesjonalistów w zakresie możliwych form pomocy oraz nowoczesnych rozwiązań w tym zakresie, co jest szczególnie istotne w obliczu starzenia się społeczeństwa i rosnącej grupy opiekunów rodzinnych osób starszych i niesamodzielnych.

Formy realizacji:             

  • Warsztaty dotyczące opieki nad osobą niesamodzielną w warunkach domowych (z obszaru pielęgnacji, rehabilitacji i monitorowania procesu opieki poprzez innowacyjne rozwiązania),

  • Konsultacje indywidualne i grupy wsparcia,

  • Szkolenia tematyczne z zakresu opieki, nowoczesnych rozwiązań, systemów pomocowych.

 

Projektowana instalacja fotowoltaiczna składa się z zespołu (91 paneli) modułów fotowoltaicznych o mocy około 545 Wp każdy. Przyłączona ona będzie do odbiorów sieci obiektów Centrum Opieki Wytchnieniowej o mocy łącznej 49,5 kWp. Energia elektryczna produkowana przez generator fotowoltaiczny jest dostarczana do sieci energetycznej nn  w sieci 3x230V 50Hz – do rozdzielnicy głównej budynku. Przyłącze do sieci nn jest zrealizowane poprzez wpięcie linii kablowych od mikrofalowników do rozdzielnicy głównej budynku. Panele wraz z mikrofalownikami zamontowane są na dachu budynku na dedykowanej konstrukcji wsporczej.

Zainstalowanie systemów fotowoltaicznych pozwoliło obniżyć emisyjność obiektu oraz obniżyć koszty funkcjonowania obiektu dla pacjentów i podopiecznych w szczególności osoby przewlekle chore, z niepełnosprawnościami i osoby z chorobami onkologicznymi (w tym dzieci).

III. Osiągnięty efekt rzeczowy i ekologiczny

- zadanie z dziedziny transformacja energetyczna i ochrona powietrza

 

Efekt ekologiczny:                          

Ilość wyprodukowanej energii ze źródeł odnawialnych [MWh/rok]            39,500  

Uniknięcie emisji CO2  [Mg/rok]               27,966  

bottom of page